تائید کردن کارآفرین نوجوان شیرینی روزانه

تائید کردن: کارآفرین نوجوان شیرینی روزانه مدرسه زندگی فروش شیرنی دانش آموز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مسابقه شانه به شانه بورس با بازارهای موازی

کارشناسان:اگر روند سال ۹۶ بورس،در سال ۹۷ ادامه داشته باشد،بورس می‌تواند جالب بماند 

مسابقه شانه به شانه بورس با بازارهای موازی

مسابقه شانه به شانه بورس با بازارهای موازی

عبارات مهم : ایران

کارشناسان:اگر روند سال ۹۶ بورس،در سال ۹۷ ادامه داشته باشد،بورس می تواند جالب بماند

بورس در سال 96 سال نسبتا آرامی را پشت سرگذاشت؛اگرچه این آرامش توام با زیاد کردن میزان معاملات و شاخص کل بود،اما آنطور که انتظار می رفت،بورس نتوانسته اعتماد سرمایه گذاران را نسبت به کششی که سایر بازارها دارند،به خود جلب کند.

به گزارش خبرآنلاین،بازار بورس،بازاری وابسته به تحولات سیاسی است؛بازاری که هرگونه خبر یا اتفاقی مستقیما بر روی آن اثر می گذارد.اگر این خبر دلواپس کننده باشد،صف های فروش شکل گرفته و شاخص ها قرمز می شود.عکس این اتفاق هم موجب شکل گیری صف های خرید و سبز شدن نماگرهای قیمتی می شود.

مسابقه شانه به شانه بورس با بازارهای موازی

روزشمار فتح قله 96 هزار واحدی

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سال 96 را با یک اتفاق سیاسی بزرگ پشت سرگذاشت؛انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه.پرونده نخستین ماه سال یعنی فروردین 96 با رشد 1.8 درصدی بسته شد.رشدی که جهت خیلی ها نوید رضایت بخش بودن تحولات سیاسی در کشور را می داد.

کارشناسان:اگر روند سال ۹۶ بورس،در سال ۹۷ ادامه داشته باشد،بورس می‌تواند جالب بماند 

شاخص بورس در فرودین ماه سال گذشته با 1421 واحد رشد به 78 هزار و 651 رسید.شروع خوبی که تحلیلگران بازار سرمایه اگرچه آن را مثبت می خواندند ولی ابهامات در روند آتی قیمت ها در بازارهای جهانی را مانع از رشد یکپارچه قیمت سهام عنوان می کردند.

در سه ماهه نخست سال 96 و به دنبال مشخص شدن نتیجه انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری، استقبال معامله گران از بازار سرمایه زیاد کردن یافت.اگر تا پیش از روشن شدن نتیجه های انتخابات استقبال معامله گران از نمادهای کوچک بورس بود،به تدریج تحرکاتی در نمادهیا بزرگ تر مثل پالایشی،فلزی و معدنی اتفاق افتاد.

اواسط تیر ماه شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از محدوده ۷۸ هزار و ۶۳۲ واحدی مسیر صعودی در پیش گرفت و در آخر تابستان با فتح قله 80 هزار واحدی به آخر رساند.هرچند رشد قیمت ها در بازار جهانی، زیاد کردن قیمت دلار از عوامل تاثیرگذار بود،اما تصمیمی که نهادپولی کشور یعنی بانک مرکزی جهت کم شدن قیمت سود بانکی بر رقم 15 درصدی گرفت موجب شد تا جریان نقدینگی به سمت بازار ارز حرکت کند و زیاد کردن قیمت ارز،موجب رشد شاخص کل بورس اوراق بهادار شد.

مسابقه شانه به شانه بورس با بازارهای موازی

به این ترتیب شهریور96 با رشد ۵/ ۴ درصدی شاخص کل به آخر رسید. رصد متغیرهای اثرگذار باعث شد بورس به عنوان مقصد جالب سرمایه گذاری در مقایسه با سایر رقبا معرفی شود. بورس از هفته نهایی شهریور به استقبال نیمه دوم سال رفت و تا آخر پاییز رشد ۴/ ۱۴ درصدی را در مدت ۶۵ روز کاری به ثبت رساند. گرچه رشد شاخص در هفته نخست دی ماه همچنان پرشتاب بود ولی در ادامه به تدریج تظاهر ریسک های غیراقتصادی، خروج نسبی سرمایه ها را از بازار به دنبال داشت.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران درآغاز فصل زمستان قله 90 هزار واحدی را هم فتح کرد و پیشتاز بازارهای موازی شد،به طوری که بازدهی این بازار از تا آخر فصل پاییز به حدود ۴/ ۲۵ درصد رسید. رشد که بورس را به عنوان پیشتاز بازار ها در سال 96 تبدیل کرد که نسبت به سایر رقبا یعنی بازار سکه،مسکن،ارز و سپرده های بانکی جلوتر بود.

کارشناسان:اگر روند سال ۹۶ بورس،در سال ۹۷ ادامه داشته باشد،بورس می‌تواند جالب بماند 

بورس به روایت تصمیم سازان

در میانه تحولات بزرگ و رکوردزنی بی سابقه شاخص بورس درسال ۹۶ ،این بازار با کارها مثبتی از سوی شرکت بورس نیز همراه بود. از بین بردن آینده نگری سودآوری شرکت ها از جمله آنهاست. هرچند این اتفاق مثبت در ابتدا با اعتراضات زیادی همراه شد، ولی درنهایت مورد پذیرش فعالان بورس قرار گرفت.چه آنکه پیش از این ارائه آینده نگری سودآوری تنها سرپوشی بر واقعیت های براق سازی شرکت ها بود. تصمیم دیگر سیاستگذاران اقتصادی تلاش جهت رونق بازار بدهی بود،اقدامی که اگرچه هنوز نتوانسته جای خود را در بازار بیابد،اما به گفته کارشناسان می تواند در بلند مدت باعث شود تا باز سنگین تامین مالی از دوش دولت و به خصوص دوش سیستم بانکی برداشته شود.

اتفاق دیگر در بازار سرمایه سال 96،استقراض از طریق فروش اوراق بدهی به بخش شخصی به منظور راه اندازی یک بنگاه بود که در دیگر بورس ها به عنوان محور مهم شکل گیری بازار سهام از آن یاد می شود. گرچه این سیاست های تازه در سال 96 خواهان زیادی میان فعالان بورس نداشت، ولی سیاستگذاران اقتصادی امیدوارند در بلندمدت اثر مثبت خود را در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران منعکس کند.

مسابقه شانه به شانه بورس با بازارهای موازی

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی آنچه در سال 96 باعث زیاد کردن شاخص بورس شده است را ناشی از حباب می داند و در این رابطه می گوید:« بورس تقریبا در همه دوره ها با ورود حقوقی ها حبابی شده است اســت. حقوقی ها به علت یک سری منافع و حجم خریدی که دارند بیشـتر مي توانند ایجاد بازار کنند. »

مهدی پورقاضی رییس کمیسیون صنعت اتاق پایتخت کشور عزیزمان ایران تصمیم های تازه دولت جهت رونق بازار سرمایه را چندان اثربخش توصیف نمی کند.او می گوید:« من تاكنون شاهد نقش بازار سرمایه در تامین مالی بخش شخصی نبوده ام. زیاد در شبه دولتی ها و دولتی ها تامین مالی انجام مي شود. بورس هنوز نمي تواند جهت بخش شخصی واقعی تامین مالی کند. این درواقع نقطه ضعف بورس است.»

او اضافه می کند:«شرکت هایی که داخل بورس هستند، عموما شبه دولتی محسوب مي شوند؛ در بورس به بخش شخصی اعتمادی نمي شود و تامین مالی تنها جهت شبه دولتی ها صورت مي گیرد.»

97 سال رونق بورس؟

به زودی معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع می شود؛معاملاتی که به قولی مثل هندوانه سربسته است.علامت هایی از بازارهای جهانی و تحولات سیاسی در ایالات متحده رسیده که ۹۷ را غیرقابل آینده نگری می کند. البته به جز تحولات سیاسی که علائم آن از بازارهای جهانی می رسد،متغیرهای اثرگذار مانند قیمت دلار،سود بانکی و تورم با ولی و اگرهای بسیاری همراه کرده که می تواند مسیرهای متفاوتی را جهت سهام رقم بزند.

بی شک انتصاب های ترامپ بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران اثر قابل توجهی خواهد گذاشت.کارشناسان می گویند تردیدهای سیاسی در سال ۹۷ کاملا فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از سویی رشد قیمت دلار در ماه های آینده نیز بازار سرمایه را متاثر خواهد کرد.در اینکه بازار سرمایه در سال 97 بتواند بازار جذابی جهت سرمایه گذاران باشد، نمی توان به طور قطع نظر داد،اما به گفته تحلیلگران اگر روندی که این بازار در سال 96 طی کرد،در سال 97 ادامه داشته باشد،بورس می تواند بازار جالب و پربازدهی باشد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاسی | اقتصادی | بازار بورس | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz