تائید کردن کارآفرین نوجوان شیرینی روزانه

تائید کردن: کارآفرین نوجوان شیرینی روزانه مدرسه زندگی فروش شیرنی دانش آموز

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی فرزندان هاشمی این روزها چه می‌کنند؟

وقتی اکبر هاشمی رفسنجانی در آن غروب دلگیر زمستانی در استخر کوشک عمرش به آخر رسید شاید یکی از مهمترین نکاتی که در مورد آن بحث می شد آینده فرزندان آیت الله بود؛ د

فرزندان هاشمی این روزها چه می‌کنند؟

فرزندان هاشمی این روزها چه می کنند؟

عبارات مهم : ایران

وقتی اکبر هاشمی رفسنجانی در آن غروب دلگیر زمستانی در استخر کوشک عمرش به آخر رسید شاید یکی از مهمترین نکاتی که در مورد آن بحث می شد آینده فرزندان آیت الله بود؛ دختران و پسرانی که بسیار زیاد از فرزندان سایر مسئولان هم رسانه ای بوده اند و هم سیاسی.

به گزارش نامه نیوز؛ از فائزه تا فاطمه از محسن و یاسر تا مهدی هیچ کدامشان عادت نداشته اند که خود را از نظرها پنهان نگه دارند. آنها جهت رسانه ها هم هر لحظه موضوعی جالب بوده اند؛ اینکه چطور زندگی می کنند، چگونه فکر می کنند و چه کار می کنند. هر حرفی که می زدند یا هر کاری که می کردند نخستین توصیه در موردش پاسخ به این پرسش بود که آیا نظر پدر هم همین است؟

فرزندان هاشمی این روزها چه می‌کنند؟

پدر گاهی سکوت می کرد، گاهی حرف های همسو با کارها و حرف های هم سو با آنها داشت و مواقع بسیار بسیار اندکی هم پیش می آمد که پدر مخالفتش با آنها را بروز می داد.

عفت مرعشی، همسر آیت الله هاشمی در وقت حیات او روابط خانوادگی با فرزندان را اینگونه توصیف کرده بود: «جمعه به جمعه، فرزند ها جهت صرف ناهار می آیند. سر میز بعد از خوردن غذا، بحث سیاسی و اجتماعی و خانوادگی شروع می شود. تا ساعت هفت بعدازظهر می مانند و بعد به منزل هایشان می روند. همه آنها هم تک تک در ایام هفته به من و پدرشان سر می زنند. بالاخره هم اکنون خانواده ای با پنج فرزند، پنج عمو و داماد و چندین نوه و نبیره هستیم لذا دائم اطرافمان شلوغ است.»

وقتی اکبر هاشمی رفسنجانی در آن غروب دلگیر زمستانی در استخر کوشک عمرش به آخر رسید شاید یکی از مهمترین نکاتی که در مورد آن بحث می شد آینده فرزندان آیت الله بود؛ د

حالا بعد از گذشت چندین ماه از فوت آیت الله نگاهی می کنیم به آینده فرزندان او:

دوران جدید

فاطمه بزرگ ترین فرزند خانواده رفسنجانی است که در سال ۱۳۳۸ متولد شد. او نیز مانند خواهر کوچک تر خود عروس خانواده لاهوتی ها و با خواهر خود جاری شد. همسر او دکتر سعید لاهوتی پسر بزرگ تر آیت الله حسین لاهوتی هست. تا پیش از درگذشت آیت الله فعالیت های سیاسی او نسبت به سایر فرزندان خانواده هاشمی کمتر بود ولی از هنگامی که پدرش فوت کرد او صورت ای متفاوت را از خود به نمایش گذاشته هست. او این روزها در سکوت فائزه از سایر فرزندان بیانات مهم تری دارد. فاطمه در جریان مراسم پدرش سخنان غیرمنتظره ای هم بیان کرد.

او البته بعد از این مراسم هم سخنان حاشیه ساز داشته هست. از جمله اینکه او در مصاحبه با یک روزنامه گفته بود: «شخص مدیر جمهور در صحبت های انتخاباتی نه تنها از آقای هاشمی اسم می بردند بلکه جهت اینکه رای بیاورند شعار سر می دادند ولی امروز که رایشان را گرفته اند، آنها را فراموش کرده اند.»

فرزندان هاشمی این روزها چه می‌کنند؟

وی با اشاره به حمایت های رفسنجانی از روحانی گفته بود: «من حتی در یک جمع اصولگرا از دوستان خودم بودم که اصلا نمی درخواست کردند به آقای روحانی رای بدهند. هنگامی که من ویدئو پدر را جهت آنها فرستادم خودشان گفتند نه تنها ما خودمان به ایشان رای می دهیم بلکه شروع کردیم به رای جمع کردن جهت آقای روحانی، فقط به خاطر آقای هاشمی نه به خاطر آقای روحانی.»

وی درخصوص مقایسه مرحوم هاشمی و حسن روحانی در عملکرد و تفکر گفته بود: «متاسفانه کسی دلیری و تفکر آقای هاشمی را ندارند. آقای هاشمی بسیار فعال بودند. ایشان جریانی از اول انقلاب ایجاد کرد که دعا می کنیم این جریان ادامه پیدا کند. این جریان به نفع کشور است.»

وقتی اکبر هاشمی رفسنجانی در آن غروب دلگیر زمستانی در استخر کوشک عمرش به آخر رسید شاید یکی از مهمترین نکاتی که در مورد آن بحث می شد آینده فرزندان آیت الله بود؛ د

او که عضو حزب اعتدال و توسعه هست، هشدارهایی هم در مورد آینده این حزب داده است.

آقای رییس

فرزندان هاشمی این روزها چه می‌کنند؟

محسن، بزرگ ترین پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی است و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه پلی تکنیک مونترال کانادا دارد. او همچنین مدتی را در بلژیک تحصیل کرده است.

محسن هاشمی در میان فرزندان آیت الله زیاد نزدیک به ساختارهای رسمی قدرت به نظر می رسد. او مدت ها مدیرعامل مترو بود، بعد جهت شهردار شدن تلاش کرد که معادلات داخلی شورا مانعی بر سر راه او شد و بعد از درگذشت پدر، او وصی شده است هست. او روایت جالبی دارد از دیدار فرزندان آیت الله با رهبر معظم انقلاب بعد از فوت پدر: «بعد از فوت ابوی نزد مقام معظم رهبری رسیده بودیم و من خدمت ایشان گفتم ما پدر از دست دادیم و جهت ما پدری کنید و فرزند ها هم قول می دهند شما را به عنوان پدر بپذیرند و حرف شما را گوش دهند. ایشان گفتند اینجور که من می دانم اینها حرف پدر خود را هم گوش نمی دادند. البته به شوخی گفتند.»

هر چه است او انتظار داشت در شورای شهر تازه پایتخت کشور عزیزمان ایران با توجه به رای بالایی که از مردم گرفته شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران شود ولی دوستان کارگزارانی اش محمدعلی نجفی را به او ترجیح دادند. محسن حالا رییس شورای شهر است.

سکوت سنگین

فائزه هاشمی رفسنجانی متولد ۱۷ دی ۱۳۴۱ دومین دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، مدیرمسئول سابق روزنامه زن، فعال سیاسی، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره پنجم، عضو حزب عاملان سازندگی و مدیر فدراسیون اسلامی ورزش زنان بوده هست. او تا پیش از درگذشت آیت الله هاشمی بسیار پرحاشیه بود؛ حرف های جنجالی می زد و حتی یک بار هم به زندان رفت. او در مورد دوران زندان خود گفته: «خیلی دوره خوبی بود. با افراد بسیاری از نزدیک آشنا شدم. هر کدام یک تاریخ بودند.

تاریخ گویا یک تجربه جدیدی بود. دوره مفیدی برایم بود. مطالعاتم زیاد شد. بحث ها و برنامه هایی که داشتم اینها همه خوب بود. دوران بافایده و پربار و دوست داشتنی بود. در بند زنان زندان سیاسی زیاد از ۳۰ نفر زن بودیم. آنجا در داخل زندان بین زندانیان دموکراسی حاکم بود. همه چیز براساس رأی گیری، بحث و مشاوره انجام می شد. هر کاری می خواستیم بکنیم بر اساس نظر جمع بود. فضای خیلی خوبی بود. شما هر چقدر راجع به این چیزها بخوانید یا بشنوید تا زمانی که تجربه نکنید، متوجه نخواهید شد. جهت خود من چنین بود. من آن دوره را خیلی دوست داشتم. دو بار می درخواست کردند به من مرخصی بدهند و از شر من خلاص شوند که نپذیرفتم.»

فائزه بعد از درگذشت پدر، دوران بسیار متفاوتی را سپری می کند. او شاید هیچ وقت مانند امروز سکوت نکرده بود.

دوران محکومیت

مهدی هاشمی فرزند چهارم اکبر هاشمی رفسنجانی هست. مهدی هاشمی ۲۹ شهریور ۱۳۴۸ در پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد شد. او با دخترعموی خود فرشته هاشمی ازدواج کرده و دو پسر به نام های فواد و یاسین دارد. مهدی هاشمی تحصیلات راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه نیکان به آخر برد. سپس تحصیلات خود را در رشته مخابرات ادامه داد. مدرک کارشناسی ارشد مهدی هاشمی رفسنجانی «مدرک معادل» بوده و بعد از گذراندن یک دوره آموزشی بین دانشگاه صنعتی شریف و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور اخذ شده است هست. وی سپس دکترای مهندسی منابع انرژی را از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت کرده است.

در اکتبر ۲۰۱۰ وی تحصیل در مقطع دی فیل خاورشناسی در ولفسن کالج دانشگاه آکسفورد با تمرکز روی قانون اساسی کشور عزیزمان ایران را شروع کرد. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و خبرگان ۱۳۸۵ در ستاد انتخاباتی پدرش اکبر هاشمی رفسنجانی فعالیت می کرد و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از حامیان موسوی بود. بعد از انتخابات چند تن از متهمین در دادگاه ادعاهایی را علیه او مطرح کردند.

مهدی در وقت حیات پدرش در دادگاه محکوم شد. او همچنان دوران محکومیت خود را سپری می کند. هاشمی رفسنجانی طبق گفته خودش تنها یک بار با رهبر انقلاب راجع به این پرونده مشورت کرده هست. وی در شرح این ماجرا و تنها دیدارش با رهبری می گوید: «پس از شنیدن حرف های مهدی و اتمام ملاقات، درخواست وقت جهت دیدار حضوری با مقام معظم رهبری کردم تا عنوان را با ایشان در میان بگذارم. در جلسه ملاقات با رهبری بعد از بازگو کردن آنچه که اتفاق افتاده بود، از ایشان پرسیدم که نظر جنابعالی در این خصوص چیست که ایشان نیز از من پرسش کردند که نظر خود شما چیست؟ بنده عرض کردم جهت اینکه فضاسازی نشود و اینگونه القا نکنند که سابقه رفاقت بنده با جنابعالی در پیگیری به پرونده اثرگذار بوده هست، بنده مخالف نگارش نامه هستم که رهبر انقلاب نیز با این نظر موافقت کردند.»

او در وقت درگذشت پدرش از زندان به مرخصی آمد و بعد از مدتی جهت ادامه دوران محکومیت به زندان بازگشت.

منتقد آقای دکتر

یاسر هاشمی متولد ۵ مرداد ۱۳۵۰ در پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. رییس دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد و مدیر دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

یاسر هاشمی کوچک ترین فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی هست. وی تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان نیکان و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران و علم و صنعت گذرانده و دارای مدرک فوق لیسانس MBA از دانشگاه علم و صنعت هست. یاسر هاشمی در وقت ریاست محمد دادکان بر فدراسیون فوتبال مشاور اقتصادی فدراسیون فوتبال بود. نام وی در سال ۱۳۹۲ به عنوان یکی از کاندیداهای تصدی وزارت ورزش و جوانان در کابینه حسن روحانی مطرح شد.

یاسر تا قبل از درگذشت پدر تلاش می کرد تا مانند فائزه و مهدی تحرکاتی نداشته باشد که توجه سیاسیون را به خود جلب نکند ولی بعد از درگذشت پدر و خصوصا عوض کردن و تحولات در دانشگاه آزاد، تغییراتی در این رویه خود داده هست. یاسر نقدهایی به شیوه عملکرد علی اکبر ولایتی در دانشگاه آزاد داشته است.

واژه های کلیدی: ایران | زندان | سیاسی | زندانی | دانشگاه | سیاسیون | فرزندان | دانشگاه | رفسنجانی | درگذشت پدر | محسن هاشمی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz